عروسک و ناهید

ش 1397/08/19 - 09:14
 عروسک و ناهید

شهید ناهید فاتحی کرجو اکنون دختری از آسمان کردستان است و گرمی بخش دل های مردم انقلابی ایران، که سال ها پس از او، داستان زندگی اش را در لابه لای تاریخ پرماجرای انقلاب اسلامی می خوانند.

آسمان صاف و روشن سنندج در تیرماه 1344 در چشمان دخترک تازه متولد شده ای تکثیر شد؛ دختری به نام ناهید که بعدها مثل خورشید، سرزمین پرماجرا و مظلوم کردستان را نورباران کرد. ناهید قبل از انقلاب در حالی که فقط 13 سال داشت به همراه مادر و دوستانش در راهپیمایی علیه رژیم پهلوی شرکت می کرد و حتی یک بار توسط نیروهای شاه دستگیر شد. در 15 سالگی برایش خواستگاری آمد که از وابسته به حزب ضدانقلاب کوملۀ کردستان بود. خانواده ناهید بدون اطلاع از این وابستگی، با ازدواج آن ها موافقت کردند. ناهید در مدت کوتاهی متوجه این مسئله شد. او از این موضوع ناراحت بود. مادرش متوجه ناراحتی او شد و بااصرار، ماجرا را فهمید. ضدانقلاب در آن روزها، جنایات های زیادی نسبت به مردم کردستان انجام می داد. مادرناهید که خود از زنان شجاع و انقلابی  بود این موضوع را به نیروهای انقلابی انعکاس داد و موجب دستگیری آن مرد شد. افراد حزب کومله در انتقام از این مسئله، ناهید را در میدان اصلی سنندج ربودند و خانوادۀ او را تهدید کردند که اگر با نیروهای انقلاب اسلامی همراهی کند، همین کار را با خواهران و برادر ناهید نیز خواهند کرد. ضدانقلاب پس از 11 ماه شکنجه و آزار و اذیت ناهید و گرداندن او در روستاهای مختلف کردستان، سرانجام او را در یک شب تاریک و سرد در "پیرغریب"، قبرستان روستای هشمیز زنده به گور کرد و برگ سیاه دیگری به پروندۀ خود و البته برگ زرینی به تاریخ حضورشجاعانۀ زنان کردستان در انقلاب اسلامی اضافه کرد.

شهید ناهید فاتحی کرجو اکنون دختری از آسمان کردستان است و گرمی بخش دل های مردم انقلابی ایران، که سال ها پس از او، داستان زندگی اش را در لابه لای تاریخ پرماجرای انقلاب اسلامی می خوانند.

 کتاب عروسک و ناهید به سفارش دبیرخانه کنگره ملی 7000 شهید زن کشور به همت بسیج جامعه زنان کشور و با همکاری  مؤسسه فرهنگی هنری جنات فکه با تیراژ 5000 نسخه در پائیز 94 به چاپ رسید.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.