حجاب، زیباترین شکل آزادی برای زنان است

چ 1401/04/22 - 16:59
«آرام محرابی» می‌گوید: ما خواهران شهدا، راویان و پیام‌آوران وصیت‌نامه شهدا هستیم که بیشتر شهدا در وصیت‌نامه‌هایشان از حجاب به عنوان زیباترین شکل آزادی برای زنان یاد کرده‌اند.

«آرام محرابی»، خواهر شهید خندان مشهدی با شعار «هر خواهر شهید، یک راوی» کانون خواهران شهدا جهان اسلام را به نام «بیت‌الرقیه» در مشهد به ثبت رسانده است، پایگاهی که علاوه بر روایتگری، منشأ کار‌های جهادی خودجوش نیز هست. 

 

نقش خواهران شهدا در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

«آرام محرابی» به نقش خواهران شهدا در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: مسئله عفاف و حجاب یک مسئله اجتماعی و فراجنسیتی بوده و رعایت پوشش و عفاف از وظایف دینی و قانونی همگانی و نظارت بر آن از وظایف شرعی و قانونی همه است. حجاب افراد، نمود شخصیت دینی و سیاسی و اجتماعی آنان است. آنها قبل از آنکه خود را معرفی کنند، توسط نوع پوششان معرفی شده‌اند. ما خواهران شهدا، راویان و پیام‌آوران وصیت‌نامه شهدا هستیم که بیشتر شهدا در وصیت‌نامه‌هایشان از حجاب به عنوان زیباترین شکل آزادی برای زنان یاد کرده‌اند.

برادرم «حسین محرابی» هم در گوشه‌ای از وصیت‌نامه خود به حجاب اشاره کرده و می‌گوید: «هر کسی که چادر سر کند، حجاب داشته باشد و نماز اول وقتش را در حد توان بخواند، پیش آقام امام حسین (ع) شفاعت او را می‌کنم.»

حجاب علاوه بر آثار شخصی و شخصیتی، دارای آثار اجتماعی است

خواهر شهید مدافع حرم «حسین محرابی» با اشاره به فلسفه حجاب درباره توصیه‌‌های خود می‌گوید: هر عملی که افراد جامعه انجام می دهند، در نگاه کلان اثر مستقیم در اجتماع دارد، زیرا از خانواده که واحد کوچک اجتماعی است، جامعه تشکیل می شود و همان گونه که رفتار فرد در جامعه مؤثر است، اشخاص نیز از اجتماع و قوانین آن تأثیر می‌پذیرند. حجاب علاوه بر آثار شخصی و شخصیتی، دارای آثار اجتماعی است. جامعه‌ای که در آن بانوان با حفظ حدود و حقوق دیگران ظاهر شوند و موجب تخریب روح و جسم همنوعان خود نشده و محیط امن و آرامی را برای جوانان فراهم سازند، به سوی سعادت و سلامت روانی پیش خواهد رفت. «اسلام می‌خواهد مردان و زنان مسلمان، روحی آرام و اعصابی سالم و چشم و گوشی پاک داشته باشند و این یکی از فلسفه های حجاب است.»

وی افزود: اگر زنان جامعه باحجاب باشند، هم مردان از نظر طهارت روح و جسم سالم می‌مانند و هم در جامعه، سلامتِ خانوادگی که به عنوان یک اصل تربیتی است، حفظ خواهد شد و محیط خانواده تحت تأثیر خودنمایی‌های عده ای از زنان بدحجاب و بی‌حجاب قرار نمی‌گیرد و هم مراکز اجتماعی مثل اداره ها و بیمارستان‌ها و ... در کمال سلامت رفتاری خواهند بود و بزهکاری‌های اجتماعی به حداقل خواهد رسید. ما باید در مسیر عفاف و حجاب با شهدا عهد ببندیم و از آن‌ها بخواهیم تا حواسشان به ما باشد. حجاب در جوانان حیا به وجود می‌آورد. هر جوانی که در جامعه با حجاب‌تر باشد باحیاتر و الگوی بهتری برای جوانان است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.