نگاهی به نقش های متفاوت زنان در دفاع مقدس

شنبه 1398/04/15 - 12:10
نگاهی به نقش های متفاوت زنان در دفاع مقدس
اگر زنان حماسة جنگ را نمی­ سرودند و در خانه ­ها جنگ را یک ارزش تلقی نمی­­ کردند، مردان اراده و انگیزة رفتن به جنگ را پیدا نمی­ کردند و خیل عظیم بسیجی ­ها به سمت جبهه روانه نمی­ شد.(رهبر معظم انقلاب)

 

- اگر زنان حماسة جنگ را نمی­ سرودند و در خانه ­ها جنگ را یک ارزش تلقی نمی­­ کردند، مردان اراده و انگیزة رفتن به جنگ را پیدا نمی­ کردند و خیل عظیم بسیجی ­ها به سمت جبهه روانه نمی­ شد.(رهبر معظم انقلاب)

-زنان مستقیم و غیر مستقیم  در نقش های امدادی ، رزمی دفاعی، پشتیبانی، فرهنگی تبلیغی و... یاور و مشوق مردان در دوران دفاع مقدس و نیز راویان صادق دلاوری های زنان و مردان آن دوران بوده اند.

- در طول۸ سال دفاع مقدس۲۲ هزار و  808 امدادگر و۲ هزار و 276 پزشک زن به جبهه‌ها اعزام شدند.

-در برخی منابع از رقم 171 اسیر زن در طول جنگ هشت ساله گفته شده است.

-زنان قهرمان ایران ۶ هزار و ۴۲۸ نفر شهیده در طول سال های دفاع مقدس تقدیم اسلام کردند که بیشتر آنها در بمباران و موشک باران شهرها به شهادت رسیده‌اند و 500 نفر از این افراد، رزمنده بودند.

-تعداد کل جانبازان زن ۵ هزار و ۷۳۵ نفر است که از این تعداد ۳ هزار و 75 نفر بالای ۲۵درصد جانبازی دارند.

-تعهد،پشتکار، ایثار و مقاومت زنان در دفاع مقدس به پشتوانه تحول فکری و روحی ناشی از آموزه ­های اسلام ، انقلاب، امام و رهبری  بوده است.

انقلاب اسلامی ایران الگوی نوینی از زن براساس آموزه‌های اسلامی ارائه کرده است که در آن بانوان در منزل و خارج از آن به عنوان انسان‌هایی تاثیرگذار مطرح هستند. انقلاب اسلامي براساس ديدگاه‌هاي امام راحل و با تاسی به تعالیم اسلام زمينه رشد و بروز قابليت‌ها و توانايي‌هاي زنان را بيش از پيش فراهم آورد. زنان ایران به واسطه تحولات روحی و فکری مهمی که در پرتو انقلاب اسلامی در آنها به وجود آمد، به رشد و شكوفايي خاصي دست يافتند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره شاهد حضور آنان در عرصه‌ها و گذرگاه های مختلف بوده­ایم. یکی از این عرصه ها که به فاصله کوتاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نوعی به کشور تحمیل شد جنگ 8 ساله بود که به گواه تاریخ شاهد نقش آفرینی موثر، مستمر، مستقیم و غیرمستقیم زنان در کنار مردان در آن دوران هستیم. این گزارش در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مروری دارد بر نقش زنان در دوران دفاع مقدس.

نقش زنان در دوران دفاع مقدس

یکی از عرصه ­هایی که زنان به خوبی در آن نقش خود را ایفا نمودند، حضور در دوران دفاع مقدس است. با شروع جنگ تحمیلی در 31 شهریور 1359 زنان به عنوان بخش قابل توجهی از جمعیت کشور، وظیفه خود را برای حفظ میهن از تجاوز دشمن به نحو مطلوب انجام دادند و با توجه به شرایط موجود به ایفای نقش خود پرداختند. اینان سربازان گمنامی بودند که بار سنگین تدارکات جبهه جنگ و برخی وظایف دیگر را بردوش می­ کشیدند. هجوم یک باره دشمن به مناطق مرزی و هم چنین بمباران های هوایی به شهرها ایجاب می نمود که زنان به صورت مستقیم در مناطق جنگی حضور پیداکنند.