همایش زن و دفاع مقدس در واحد مهدیشهر برگزار شد

یکشنبه 1396/07/09 - 07:34
همایش زن و دفاع مقدس در واحد مهدیشهر برگزار شد
همایش «زن ودفاع مقدس» به مناسبت هفته دفاع مقدس و با تبیین جایگاه نقش زنان در طول دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهدیشهر برگزار شد .

به گزارش سایت " زنان شهید"، همایش «زن ودفاع مقدس» با هدف گرامیداشت هفته دفاع مقدس و نقش زنان در هشت سال جنگ تحمیلی و دفاع مقدس به همت دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهدیشهر و شورای زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهدیشهر برگزار شد.

در این آیین که با حضور خانواده معظم شهدا و ایثارگران، مدیران و مسئولان دستگاههای اجرائی شهرستان، استادان و دانشجویان صورت پذیرفت راویان و استادان برجسته دفاع مقدس به ذکر خاطره و روایتگری نقش زن در دفاع مقدس پرداختند .

شیرودی خواهر شهید والا مقام علی اکبر شیرودی که از مهمانان ویژه این مراسم بود اظهار کرد: «نقش زنان دردفاع مقدس کم رنگ تر از مردان نبوده و زنان ایرانی همراه به خاطر هدف مقدسی که آن را دنبال میکردند همواره همچون حضرت زینب کبری اسوه صبر و مقاومت برای جهانیان بودند و این مجاهدتهای خاموش مادران شهدا وزنان ایرانی بود که رزمندگان اسلام را در دامن خود تربیت و با آغوش باز آنها را راهی نبرد حق علیه باطل نمودند تا به این مقام و جایگاه نایل و باعث عزت و افتخار برای ایران اسلامی شوند و خود نیز به عنوان امدادرسان هم در جبهه ها و هم در پشت جبهه ها مایه دلگرمی رزمندگان اسلام بودند.

در ادامه خواهر شهید والا مقام علی اکبر شیرودی با نقل خاطرات زیبا به تشریح و نقش واقعی زنان در دفاع مقدس پرداخت.

از دیگر سخنرانان این مراسم ارگی فرماندار مهدیشهر، خانمها درزی حرفه، ترابی و نورانیان از استادان و روایتگران دفاع مقدس بودند که هر کدام بعد از حضور در جایگاه به روایتگری و خاطره گویی فعالیت زنان و نقش بارز آنان در دفاع مقدس پرداختند .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهدیشهر هم با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تسلیت ایام سوگواری و عزاداری ابا عبدالله الحسین(ع) هدف از برگزاری این همایش را دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب و شهدا برشمرد.

وی گفت: «زن به عنوان یکی از ارکان اساسی و تأثیرگذار جامعه سهم بسزایی در جریانات مهم اجتماعی، سیاسی و دفاع از ارزش‌ها دارد و نمیتوان نقش بی بدلیل زنان و دختران بی ادعا را در این عرصه انکار کرد و یا ناچیز شمرد و زنان ایران چه شهری و چه روستایی در دفاع مقدس نقش منحصر بفرد خود را ایفا که این امر برای همگان قابل درک و فهم است.»

سیدمحمدجواد موسوی با پاسداشت یاد و نام 13 شهیده زن استان سمنان از شهدای مدافع حرم هم یاد کرد و گفت: شهید حججی ها از رویش های انقلاب و دفاع مقدس هستندو حضور شهید محسن حججی در دفاع از حرم اهل‌بیت(ع) نمونه ای از این رویش است.

وی با توجه به اهمیت زنده نگه‌ داشتن یاد و خاطره شهیدان خاطرنشان کرد: «انتقال فرهنگ ناب ایثار و شهادت به دانشجویان نسل جوان اهمیت ویژه‌ای دارد و همه باید در راستای ترویج فرهنگ ناب دفاع مقدس بکوشند.

از دیگر برنامه این یادواره بازدید از نمایشگاه عکس و کتاب، پخش کلیپ و اهدای تندیس و هدیه به فعالان عرصه دفاع مقدس بود.